מאילו רכיבים כדאי להימנע בשימוש במוצרים לשיער?

October 23, 2022
נכתב ע"י
כתבת אורחת
מאילו רכיבים כדאי להימנע בשימוש במוצרים לשיער?

אנחנו משתמשים בהרבה מוצרים לשיער באופן יומיומי - שמפו, קונדישינר, קרם לחות, מסכות ועוד. המוצרים האלו עוזרים לנו לשמור על שיער נקי, מטופח ומלא ברק, אך חלקם מגיעים גם עם כמה סכנות שכדאי מאוד להכיר לפני שרוכשים אותם. 

בדרך כלל, מוצרים לטיפוח השיער מכילים כימיקלים. כימיקלים הם לאו דווקא מזיקים בהכרח; ישנם הרבה כימיקלים שעוזרים לשמור, לנקות ולהזין את השיער. 

ובכל זאת, יש כמה כימיקלים שיכולים לפגוע מאוד בשערה, להביא לנשירה וגירוי ואף לגרום לנזק לבריאות הכללית שלנו.

 5 הכימיקלים הבאים הם כימיקלים נפוצים מאוד במוצרי טיפוח לשיער, וכדאי להימנע מהם

מאילו 5 רכיבים מומלץ להימנע בשימוש במוצרי שיער?

אלו 5 הרכיבים מהם מומלץ להימנע באופן גורף:

  • פרבנים - במטרה להגדיל את זמן המדף של מוצרי שיער, יצרנים רבים מוסיפים למוצרים חומרים משמרים. אותם חומרי שימור נקראים גם "פרבנים", שמונעים מבקטריה לגדול בתוך השמפו. 

על פניו מדובר על דבר חיובי, אך אותם פרבנים (ביניהם בוטיל, אתיל ופרופיל), מחקים את תפקוד ההורמון הנשי אסטרוגן ומשנים את איזון ההורמונים בגוף. 

השינוי באיזון ההורמונלי יכול לגרום לנשירת שיער ובמקרים חמורים גם לסרטן השד. לכן, מומלץ להימנע משמפו עם פרבנים.

  • סולפטים (מלחים) - סולפטים הם חומרים המשמשים לניקוי הלכלוך ועודפי החלב על הקרקפת והם אלו שתורמים להקצפה של השמפו. למרות היתרונות שלהם, החומרים האלו (ביניהם SLS ו-SLES) מזיקים מאוד לקרקפת. הם יכולים לגרום לתגובה אלרגית, לקרזול השיער, לשבש את איזון ההורמונים והם אף מזיקים לסביבה. ההמלצה היא להעדיף שמפו נטול SLS וסולפטים. 
  • פרופילן גליקול - פרופילן גליקול הוא רכיב שאפשר למצוא במוצרי שיער רבים מאוד. הוא זול מאוד לייצור ועוזר לשמור על שיער חלק ומבריק, וזו הסיבה שהרבה יצרנים משתמשים בו במוצרי הטיפוח שלהם. 

חשוב מאוד לדעת שפרופלין גליקול הוא חומר כימי שיכול לגרום לנשירת שיער, גירודים בקרקפת וגירוי. הוא מביא להפחתה בייצור השמנים הטבעיים של השיער, מה שיכול לגרום נזק לטווח הארוך ואף לפגוע במבנה התא הטבעי של השערה ולהביא לשבירת השיער! 

  • דימתיקון - דימתיקון הוא סוג של סיליקון שמוסיפים למוצרי שיער. הוא פועל כמו שכבת הגנה על ציר השערה, אבל עם הזמן הוא יכול "לאטום" את הקרקפת, לסתום את נקבוביות הקרקפת, למנוע מלחות להיכנס לשיער ולגרום לגירויים. 

בסופו של דבר ולאחר שימוש ממושך, הדימתיקון יביא לשיער יבש ושברירי, יכביד את השיער ויגרום לו להראות שטוח ועייף.

  • חומרי ריח (Fragrance) - אמנם זה מאוד נחמד שהשמפו שלנו מריח נפלא, אבל חשוב לדעת שבמוצרי שיער רבים נמצא רכיבי ריח סינטטיים המכילים מגוון כימיקלים רעילים. ניחוחות כאלו יכולים לגרום לכל מיני בעיות ואלרגיות, להשפיע על הקרקפת ולהוביל לנשירת שיער. 

מומלץ לבחור בשמפו ללא תוספת ריח, או עם ריח טבעי ואורגני, כזה שנובע מהרכיבים הטבעיים שבשמפו ולא מהכימיקלים שנוספו לו.

בפעם הבאה שאתם הולכים לקנות שמפו, בדקו את הרכיבים, הימנעו מחמשת המרכיבים הנ"ל ונסו לפנות לעבר מוצרים טבעיים יותר! 

השיער יבש ושברירי? מומלץ לבצע טיפול משקם לשיער

לצערנו, המודעות בנוגע לרכיבים המזיקים במוצרים לשיער עלתה רק בשנים האחרונות, ורובנו השתמשנו לאורך השנים במוצרים לא טבעיים ומלאים כימיקלים מזיקים, מה שהביא לשיער יבש, פגום ושברירי.

יד ביד עם מעבר לשמפו טבעי או נטול כימיקלים מסוכנים, מומלץ לבצע טיפול משקם לשיער אצל אנשי מקצוע מומחים. באינדקס בעלי המקצוע של גלמז תוכלו למצוא מומחים בטיפול שיקום שיער ובטיפול בבעיות שיער. תוכלו לבחור באנשי מקצוע שנמצאים ממש באזור מגוריכם ולקבוע תור בלחיצת כפתור.