המדריך המלא להחלקות שיער

שיער חלק הפך לאורך השנים להיות משאת נפשן של נשים בכל העולם, אולם מדובר בתהליך שכרוך באיסוף מידע מבלבל ואף סותר. לכן החלטנו לעשות סדר בסוגי ההחלקות ולרכז לך את כל הדברים שאת צריכה לדעת על מנת לעבור את התהליך בחיוך ובשלום

20/5/2019
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
המדריך המלא להחלקות שיער
(צילום: shutterstock)

מי ידע שלהיות אישה עם שיער חלק זה כזה להיט. מי ידע שנשים מוכנות לשלם הרבה כסף ולפעמים גם לסכן את בריאותן רק בשביל להשיג את המראה של השיער החלק ובפרט "חלק מקלות". אין זה סוד שמעצבי שיער חובבנים הוציאו שם רע להחלקות, אבל לנו במערכת GLAMZ חשוב שאם את בוחרת לעשות החלקת שיער - כדאי שתכירי את כל האופציות שעומדות בפניך על מנת שתוכלי לקבל את ההחלטה הרציונאלית והטובה ביותר עבורך.

אז בואי נשים את הדברים על השולחן:

  • אין דבר כזה החלקה מחומרים טבעיים בלבד - לא משנה מה יגידו לך ואיך יסובבו את זה, שיער לא משנה את צורתו באופן קבוע אם לא מעורב בתהליך חומר כימי.
  • החומרים שנמכרים בשוק אבל לא קיבלו אישור, מופיעים בצורה מאוד ברורה באתר משרד הבריאות.
  • פורמלין הוא חומר מסוכן והשילוב שלו עם החום של המחליק מסרטן. במידה ואת חשה צריבה בעיניים, עקצוץ בעור, תחושת חנק או קושי בנשימה בזמן ההחלקה – דעי שפורמלין מעורב בתהליך.
  • אל תתביישי לבקש מהספר שלך לראות את בקבוק החומר ואף בקשי לראות אותו פותח אותו לידך. החומר עצמו צריך לבוא בבקבוק אחד וערבוב של חומרים צריך לעורר אצלך חשד.
  • אם את נכללת ברשימה הבאה עדיף שתוותרי באופן כללי על החלקה: מטופלת של סברה, קליאופטרה או חינה, בעלת שיער מובהר מאוד או אחרי טיפולים רבים של הבהרות או בעלת שיער ש-40% ממנו עם גוונים. אז אחרי שהבהרנו את הדברים האלו, אפשר כעת ללכת ולבחון את האפשרויות שעומדות בפנייך לצורך החלקה.
החלקות שיער קבועות
החלקות שיער קבועות (צילום: shutterstock)

החלקות קבועות:

השערה מתחלקת לשני חלקים – חיצוני ופנימי. החלק הפנימי של השערה מורכב בעיקר מחומר שנקרא סיסטין והחלק החיצוני – קראטין. בהחלקה קבועה (מלבד האורגנית) החומר משנה את צורתו המולקולרית של הסיסטין. ההחלקה הוותיקה ביותר היא ההחלקה היפנית, איתה גם נתחיל את הסקירה.  

החלקה יפניתההחלקה היפנית, מקורה כשמה – מיפן. מאפשרת לכל אישה, גם עם השיער העקשן ביותר ליהנות משיער חלק באופן קבוע. כלומר – גם לאחר המקלחת את יוצאת עם שיער "חלק מקלות" בלי צורך לסדר אותו או להשתמש בחומרים וכלים נוספים. צריך לחדש אותה לרוב אחת לחצי שנה רק בשורשים (שיער חדש שצמח). אם כי ניתן לחדש את ההחלקה היפנית רק אחרי שצמחו לך 5 ס"מ לפחות. ההחלקה מומלצת לכל סוגי השיער מלבד שיער שעבר הבהרה או גוונים. על פי יצרניה, החלקה יפנית מכילה חומרים משקמים – דבר שיעניק לשיער מראה בריא ומבריק.

התהליך עצמו: ההחלקה היפנית היא תהליך לא פשוט ולכן דבר ראשון שכדאי לוודא זה שאת סומכת על מעצב השיער שבחרת ויודעת שהוא בעל ניסיון רב. במפגש איתו, מעצב השיער יבדוק האם השיער שלך מתאים להחלקה יפנית. במידה ויגלה שכן, יהיה אפשר להתחיל בתהליך. אחרי שמורחים את החומר על הראש, יש זמן המתנה בו החומר צריך לפעול. לאחר מכן שוטפים את השיער ומיישרים אותו לאחר מכן באמצעות מגהץ קרמי. פרט חשוב בנוגע להחלקה היפנית – אסור לאסוף ולחפוף את השיער לתקופה קצרה (חפיפה – בין שלושה ימים לשבוע ואיסוף בין שבועיים לשלושה שבועות – הדעות חלוקות). לאחר מכן תוכלי לחזור לשגרה שלך שכוללת ים, בריכה ועיצוב השיער.

זמן ההחלקה: 3-4 שעות (תלוי באורך השיער).

טווח מחירים: 1200-2200 ₪

החלקה צרפתית ההחלקה הצרפתית, היא בלעדית לחברת לוריאל פרופשיונל. מדובר בהחלקה יותר עדינה מהיפנית ובמקרה שלה הלקוחה יכולה לבחור את התוצאה הרצויה בין אם היא חלק טבעי עם תנועתיות או מראה "חלק מקלות". ההחלקה הצרפתית מתאימה גם לבעלות שיער דק ועדין, שיער צבוע או לחלופין לשיער עבה. גם בצרפתית, בדומה ליפנית - צריך לחדש את הטיפול אחת לחצי שנה בהתאם לגדילת השורשים.

התהליך עצמו: גם כאן, אחרי שעברת את אישורו של מעצב שיער מוסמך להתאמת השיער לתהליך, ולאחר זמן פעולת חומר ההחלקה, החומר נשטף מהשיער. בהחלקה זו היישור נעשה על ידי מייבש שיער (פן). יתרון משמעותי להחלקה הצרפתית הוא שניתן לחפוף את השיער ולאסוף אותו באותו היום.

זמן ההחלקה: 3-4 שעות

טווח מחירים: 800-1700 ₪

החלקה אורגנית – ההחלקה האורגנית בשונה מהיפנית והצרפתית מבוססת על חומצות אמינו ושמנים. היא מפרקת את הקשרים הגופרתיים של השיער באופן חלקי, החום מהמחליק מחבר אותם מחדש וכתוצאה מכך נוצר שיער חלק ורך. האורגנית חודרת לשכבה הראשונה של השיער (קטיגולה) ולא לגזע. לכן המראה הוא חלק טבעי על כל משתניו. כלומר, אם תשימי קוקייה ותורידי אותה יישאר סימן על השיער (שיעלם כמו בשיער רגיל אחרי חפיפה). מיועד בעיקר למתולתלות שרוצות לעשות שינוי או בנות עם שיער חלק שרוצות להוריד נפח באופן משמעותי. נקודה חשובה נוספת היא שבהחלקה האורגנית השיער יכול להתבהר קצת. אין איסור על רחצה בים או בבריכה אך מומלץ להשתמש בשמפו ללא מלחים. ההחלקה האורגנית מתיימרת להיות קבועה, אבל ייתכן וכאשר תגיעי לעשות החלקה של השורשים אחרי חצי שנה – הספר יצטרך לתת כמה נגיעות נוספות על מנת לסדר אותו. בכל מקרה השיער יישאר חלק. מתאימה לכל סוגי השיער.

התהליך עצמו: כמו בהחלקות הקודמות, אחרי זמן המתנה, לפעמים שוטפים לזמן קצר ולפעמים משאירים את החומר על השיער ומסיימים את התהליך על ידי החלקה עם מחליק שיער. אסור לחפוף את השיער יומיים או שלושה אחרי התהליך.

זמן ההחלקה:  3-4 שעות

טווח מחירים: 800-1400 ₪


החלקות שיער זמניות
החלקות שיער זמניות (צילום: shutterstock)

החלקות זמניות:

קראטין – החלקת הקראטין, שונה מאלו שסקרנו עד כה. במקרה שלה, היא מצפה את השערה בציפוי מבריק ושקוף ונדבקת לשיער באמצעות חום. דבר זה גורם למעמסה והכבדה על השיער ובעקבות כך הנפח יורד והשיער מתיישר. יחד עם זאת האפקט שלה יורד מחפיפה לחפיפה. לכן, עם שימור נכון וחפיפה בשמפו ללא מלחים, ההחלקה יכולה להישאר בין חודש לשלושה חודשים. אם כי חשוב לזכור שרחצה בים או בבריכה עם ההחלקה יכולה לצמצם משמעותית את הזמן. ניתן לבצע ללא הגבלה את הטיפול אך אסור להתעלם מכך שהשיער בהחלט נחלש מטיפולים חוזרים. על פניו, הקראטין מתאים לכולן עם הסתייגויות קלות – ייתכן וגם אם השיער יהיה חלק, התוצאות לא יהיו מושלמות במקרים כמו שיער עבה או שיער מתולתל מאוד. יחד עם זאת, חשוב לציין שהקראטין מעניק מראה מחודש ובריא גם לשיער שהיה פגום – ועדיין, חיצונית בלבד. לא מתקיים פה בכלל תהליך שיקום של השיער אלא השפעה על הנראות בלבד.  

נקודה חשובה אם לא החשובה ביותר – יצרנים רבים ממהרים לקרוא להחלקה שלהן "קראטין" למרות שטכנית החומר שלהם מורכב ממעט מאוד קראטין וריכוז גבוה מאוד של פורמלין. כתוצאה מכך הרבה מוצרים נכנסים לקטגוריה וגורמים לבלבול גדול אצל הקליינטיות. לכן כשאת בוחרת את ההחלקה שלך נסי לברר האם החומר וכמויות הפורמלין שבו מאושרות על ידי משרד הבריאות. אם יש ספק – אין ספק.

תהליך ההחלקה: חפיפת השיער, פן, מריחת חומר באופן הדרגתי, זמן פעולת החומר, שטיפה במים בלבד ולבסוף עם מייבש שיער או מחליק.

זמן ההחלקה: 2-3 שעות

טווח מחירים: 800-1600 ₪

לסיכום, כל אחת מהקטגוריות שהוצגו כאן מכילה בתוכה מספר גדול של תכשירים שמציעים ללקוחות הבטחות שונות ומלהיבות אחת יותר מהשנייה. האחריות שלך היא להיות צרכנית חכמה. לבחור נכון את איש המקצוע עליו את סומכת, לעשות תחקיר מקיף על השיטה בה בחרת, לקרוא ביקורות, לשאול את כל השאלות והכי חשוב - לא להתבייש מאף אחד. מדובר בבריאות שלך ובשיער שלך והדבר החשוב מכל זה שתוכלי ליהנות משיער חלק בלי לשלם על כך בבריאותך. מעבר לחומרים הכימיים מהם כולם מזהירים, מעצב שיער לא מקצועי או בחירת חומר לא נכון יכולים להוביל לקרחות, שבירת שיער, הצטלקות הקרקפת ועוד. אין לנו ספק שאת כבר יפה, אז הנה לך הזדמנות להוכיח לכולם שאת גם חכמה.   

רוצה לעשות החלקה? כל מעצבי השיער המומלצים מחכים לך באתר