הזרקת חומצה היאלורונית והזרקות בוטוקס - כל מה שרציתם לדעת

לא קל להתבגר ובטח שלא קל להשלים עם הקמטים החדשים שמופיעים על פנינו במהלך התהליך. על רקע זה, אין זה מפתיע שהזרקות הפכו להיות הליך פופולרי ונדרש בקרב נשים בכל הגילאים. מה זה בוטוקס? מהי חומצה היאלורונית? כל התשובות ועוד בטקסט הבא

March 16, 2022
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
הזרקת חומצה היאלורונית והזרקות בוטוקס - כל מה שרציתם לדעת

לאורך שנות ילדותי, גדלתי לתוך חברה עם הרבה הומור ולעג לתרבות ה"בוטוקס" של האנשים העשירים והמנותקים. אלו שהם חסרי מודעות, שרודפים אחרי מראה בובתי חסר הבעות. ואז קמתי ב-2020 ולמרות שהבוטוקס הפך להיות דבר פופולרי ונגיש הבדיחה עדייןנמשכת. איך אפשר לשכוח את המערכון של משפחת טורטל, כוכבי "ארץ נהדרת",על יום בילוי בספא ממנו החברות יוצאות ממולאות בכל טוב. ממולאות כל כך טוב עד כדיכך שהבעה זה מהן והלאה. 

אז אחרי שצחקתי גם אני, הבטתי במראה על עצמי מחייכת והתבאסתי על הקמטוטים שמתחילים להופיע לי בציידי העיניים.

ההבנה הזאת שמכאן אני לא הולכת להיות צעירה יותר השתלטה עלי פתאום. לא מפתיע שההרגשה הזאת הדביקה אותי למסך המחשב במטרה למצוא מידע על התהליכים האלו שזכו לכל כך הרבה ביקורת. לנסות להבין מהזה בכלל הבוטוקס הזה, מה זאת החומצה ההיאלרונית הזו שכולם מדברים עליה, והאם ייתכן שנעשה לתהליכי ההזרקות עוול במשך השנים? אולי הם בכלל מציעים פתרון לא רע בדחיית סימני הזמן על פנינו? תישארי איתי ואני מבטיחה שתקבלי תשובות לכל השאלות וקצת יותר.נתחיל?

הזרקות בוטוקס

מה זה? בוטוקס הוא שם מסחרי לחומר בוטולינום טוקסין המכיל חלבונים ומקורו ברעלן קלוסטרידיום בוטולינום. הבוטוקס גורם להרפיית השריר במקום בו הוא מוזרק ובכך מונע את הופעתם של הקמטים. 

קשה להאמין אבל הרעלן הפציע לעולם כמחלה שגרמה לשיתוק ואף מוות אצל אנשים, בעלי חייםובפרט בעופות. אך האנושות, כמו שרק האנושות יודעת לעשות, לקחה את החולי והפכה אותו לפתרון עבור בעלי נכויות דוגמת פזילה, אוטיזם (מניעת התכווצויות), טיקים ועוד, קרי,הזרקות בוטוקס הפכו לטיפול בר קיימא. בהמשך השתמשו בהזרקות בוטוקס  גם על מנת למנוע הזעת יתר ומיגרנות (דבר שקייםעד היום). 

ב-2002,אושר לראשונה על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופותהאמריקאי) לתחום הקוסמטיקה ונכנס באופן רשמי כפתרון ל"קמטים שנמצאים ביןהגבות". מיותר לציין שמאז הפכו הזרקות בוטוקס להיות הדבר הכי חם בתחוםהקוסמטיקה היות ואותן הזרקות בוטוקס מאפשרות לנשים ולגברים כאחד ליהנות ממראה נטול קמטים מבלי לערב סכין מנתחים.

מהם מקומות המומלצים להזרקת בוטוקס? קמטים אנכיים בזווית העיניים, קמטים אנכייםבמצח וקמטים אופקיים במצח. 

התהליך: הזרקות בוטוקס מבוצעות כך שהחומר מוזרק לאזורים בהם אנחנו מעוניינים להפסיק את פעילות השריר. הזרקת הבוטוקס לכשעצמה אינה כואבת והיא אף די מהירה,  יחד עם זאת, ישנה חשיבות מאוד גדולה למקצועי ותשל המטפל ולניסיון שלו או שלה, ככל ומדובר בהזרקות בוטוקס (וגם בהזרקות חומצההיאלורונית).

ישנה תופעה מעט מוזרה של "מסיבות בוטוקס" מהן מאוד מומלץ להימנע. הרופא צריך להיות מרוכז בנעשה ולהימנעמטעויות שיעלו ביוקר למשתתפות בהמשך. 

אחריהטיפול: כאשר מדובר בהזרקות בוטוקס, מאוד נדיר להבחין בתוצאות מיד אחרי הטיפול. לרוב האפקט יהיה משמעותי אחרי כשבועיים וימשך כשלושה – ארבעה חודשים. יש לנוח אחריהטיפול, על מנת למנוע תזוזה של החומר בפנים בזמן מאמץ. 

מתיכדאי להתחיל? חשוב להבין שכאשר הקמטים הופכים להיות דבר קבוע (כלומר, כשהם נשאריםגם כשהשריר במנוחה – למשל הקמטים בצידי העין לא בזמן חיוך), הבוטקוס הופך להיותפחות רלוונטי. הסיבה היא שהפעולה שלו היא הרפיית השריר על מנת למנוע את הקמט. לכן, חשוב להתחיל מוקדם על מנת לנסות ולשמר כמה שאפשר את המצב הקיים (טרום הקמטים).  

טווח מחירים: 650-1500 ₪ לטיפול.

לכל הטיפולים הקוסמטיים באתר גלמז>>>

הזרקת חומצה היאלורונית

מה זה? חומר שמקורו ברקמות גוף האדם ואחראי על שמירת הנפח ולחות העור. לאורך השנים ועם התגברותנו, כמות החומצה ההיאלורונית בגוף יורדת (לצד ירידתם של האלסטין והקולגן) ולכן העור המבוגר מאבד שומן, אלסטיות, לחות ונפח. אין זה מפתיע שכאשר האנושות גילתה שניתן להחזיר את הנפח והחיות לעור הפנים היא פעלה בכל דרך על מנת לעשות זאת וליהנות מלגימה ממעיין הנעורים.

אם יש דבר שמאוד חשוב לומר בפתח הדברים על הזרקות חומצה היאלורונית, הוא שהחומצה ההיאלורונית עצמה , אין מקורה בגוף האדם, והיא למעשה תוצר של מעבדה. חומרי המילוי על בסיס חומצה היאלורנית מוזרקים לדרמיס (שכבה האמצעית של העור) ומאפשרים תיקון קמטים, מילוי שקעים ואי סימטריות בפנים, הוספת נפח, תיקון צלקות ועוד. בעבר היו משתמשים בסיליקון למילוי שהיה מחזיק לעד, אך לעיתים גרם לסיבוכים.

במקרה של הזרקות חומצה היאלורונית, ההשפעה אומנם זמנית אך היא בטוחה יותר וניתנת לשליטה מלאה. מהם המקומות המומלצים להזרקת חומצה היאלורונית? בגלל שהחומצה מוזרקת במהלך תהליך מילוי ולא נטרול השריר, היא מתאימה למגוון רחב יותר של טיפולים. באופן עקרוני אין מניעה לעשות את הטיפול בכל חלקי הפנים ואפילו בצוואר ובחזה (מחשוף). מצוין לקמטים שבצידי הפה, בין הפה לאף, שפתיים, סנטר (ובאזור קו הלסת כולו). בנוסף לאלו, ייתכן והרופא יבחר בהזרקת חומצה היאלורונית כטיפול משלים להזרקת בוטוקס (לחיזוק התוצאות). מעבר למילוי קמטים, החומצה ההיאלורונית ידועה כממצקת וכמאיצה מחדש של סיבי קולגן שתורמים למראה עור רענן בעל מראה צעיר יותר.

התהליך: הנקודות החשובות כאשר מדובר בהזרקות חומצה היאלורונית ובהזרקות בוטוקס

כאמור החומר מוזרק על ידי הרופא למקומות בהם נדרש ריענון של העור או מילויו. בניגוד לבוטוקוס, הזרקת חומצה היאלורונית חשוב לומר כי מדובר בתהליך שמעט כואב ואף יכול להותיר אחריו שטפי דם שייעלמו עד שבועיים אחרי הטיפול. גם כאן כמובן יש חשיבות מאוד גדולה למקצועיות והניסיון של הרופא וצריך לקחת בחשבון שעבודה לא נכונה יכולה להוביל להופעת גושים או דחיה של הגוף באמצעות תגובה אלרגית.

יחד עם זאת, במידה והתוצאות לא יצאו בהתאם לציפייה – יש אפשרות לתקן באמצעות הזרקת חומר נוסף, שימיס את החומצה. לאחר טיפול של הזרקות בוטוקס: ניתן יהיה לראות תוצאות מידיות והאפקט של ההזרקה יישאר בממוצע שנה, אך במקומות מסוימים בפנים יכול להגיע גם לשנתיים. מתי כדאי להתחיל: אפשר להתחיל בכל גיל, אבל כנראה שבגיל 40 סימני ההזדקנות יופיעו בתדירות גבוהה יותר ולכן מומלץ אז להשתמש בשירותים מקצועיים על מנת שתוכלי ליהנות ממראה רענן. טווח מחירים: 1700-5000 ₪ למזרק (תלוי גם בכמות הנדרשת). מה זה? הזרקה של חומרים חיוניים לעור, לדוגמא חומצות אמינו, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וחומצה היאלורונית.

יש שלוש אפשרויות בהן ניתן להחדיר את החומרים והן מזרק, גלגלת או אקדח שמורכב ממספר רב של מחטים קטנות ומאפשר הזרקה מרוכזת לשטח קטן במהירות. הדקירות עצמן גורמות לגוף לחשוב שהוא "פצוע" ומעודדות אותו לרפא את האזור בחידוש התאים ולהפריש חלבונים דוגמת אלסטין וקולגן שתורמים רבות למראה ומיצוק העור. הטיפול הזה יכול לעמוד בזכות עצמו או כטיפול משלים לבוטוקס וחומצה היאלרונית. חשוב להבדיל בין הטיפול הזה לבין מזותרפיה ללא מחטים שנעשית ללא חדירה לעור אך גם מצמצת את כמות החומרים שמוחדרים לעור. מה המקומות המומלצים להזרקת בטיפול מזותרפיה? פנים, צוואר, חזה אחרי הטיפול: התוצאות הן לא מידיות וניתן לראות אותן באופן הדרגתי.

יש להגיע לסדרת טיפולים (5 בממוצע), כאשר זה תלוי בעור שלך ובכמה עבודה הוא ידרוש. מתי כדאי להתחיל: מתאים גם בגילאים צעירים. המטרה היא לעודד את העור לעשות פעילות שהוא אמור לעשות גם ככה, רק בצורה יותר מהירה ואפקטיבית על מנת להגיע לתוצאות יותר טובות. טווח מחירים: 700-1000 ₪ לטיפול באזור אחד.

דבר משרד הבריאות בנושא הזרקות חומצה היאלורונית, הזרקות בוטוקס וכיו"ב:

הזרקות, הנעשות שלא על ידי איש מקצוע בעל רישיון וללא ההכשרה הרפואית המתאימה, הינן בניגוד להוראות משרד הבריאות, ועלולות לסכן את בריאות הציבור. הזרקות הניתנות באופן רשלני עלולות לגרום לתופעות לוואי רבות ובלתי הפיכות, וביניהן: דלקות, זיהומים, צלקות, מורסות, סימנים כחולים, רגישות למגע, נגעים בעור ואחרים. משרד הבריאות ממליץ לציבור כי טרם התחלת טיפולים אסתטיים בהזרקה יש לוודא כי המטפל הינו רופא מוסמך, וזאת על מנת למנוע נזקים בריאותיים חמורים ולעיתים בלתי הפיכים למטופל.

יצוין כי קוסמטיקאיות אינן רשאיות לבצע הזרקות של תכשירים רפואיים לעור מטופלים, לרבות בטיפולים 'קוסמטיים'". מוזמנת לבדוק את רישיון הרופא כאן. לסיכום, הזרקות בוטוקס כמו גם הזרקות חומצה היאלורונית אינן משחק ילדים. למרות שזה הפך להיות דבר מאוד נפוץ, ודי בצדק, הגעה לרופא לא מיומן, יכולה כמו כל טיפול קוסמטי אחר, להשאיר אותך עם תוצאות פחות רצויות. שימי לב, בעוד שבארה"ב ובאירופה קוסמטיקאיות מוכשרות לעשות הזרקות, בישראל רופאים הם המורשים היחידים לביצוע הזרקות חומצה היאלורונית והזרקות בוטוקס.

דבר אחד שכן חשוב לציין הוא כי קוסמטיקאיות רבות מאפשרות למטופלות להזמין תור להזרקות בוטוקס או הזרקות חומצה היאלורונית דרכן, כאשר מה שקורה בפועל הוא שאל כתובתה של הקוסמטיקאית מגיע רופא אשר באופן פשוט מבצע הזרקות בוטוקס והזרקות חומצה היאלורונית תחת קורת גגה של אותה קוסמטיקאית – ומצב מסוג זה הינו תקין , כל עוד כאמור – בוצעה בדיקה נרחבת אודות אותו רופא או רופאה!

https://glamz.com/he

מזותרפיה קלאסית

מה זה? הזרקה של חומרים חיוניים לעור, לדוגמא חומצות אמינו, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וחומצה היאלורונית. יש שלוש אפשרויות בהן ניתן להחדיר את החומרים והן מזרק, גלגלת או אקדח שמורכב ממספר רב של מחטים קטנות ומאפשר הזרקה מרוכזת לשטח קטן במהירות. הדקירות עצמן גורמות לגוף לחשוב שהוא "פצוע" ומעודדות אותו לרפא את האזור בחידוש התאים ולהפריש חלבונים דוגמת אלסטין וקולגן שתורמים רבות למראה ומיצוק העור. הטיפול הזה יכול לעמוד בזכות עצמו או כטיפול משלים לבוטוקס וחומצה היאלרונית. חשוב להבדיל בין הטיפול הזה לבין מזותרפיה ללא מחטים שנעשית ללא חדירה לעור אך גם מצמצת את כמות החומרים שמוחדרים לעור. 

מה המקומות המומלצים להזרקת בטיפול מזותרפיה? פנים, צוואר, חזה

ההמלצה שלנו כאן ב"גלאמז" היא:

אחרי הטיפול: התוצאות הן לא מידיות וניתן לראות אותן באופן הדרגתי. יש להגיע לסדרת טיפולים (5 בממוצע), כאשר זה תלוי בעור שלך ובכמה עבודה הוא ידרוש. 

מתי כדאי להתחיל: מתאים גם בגילאים צעירים. המטרה היא לעודד את העור לעשות פעילות שהוא אמור לעשות גם ככה, רק בצורה יותר מהירה ואפקטיבית על מנת להגיע לתוצאות יותר טובות. 

טווח מחירים: 700-1000 ₪ לטיפול באזור אחד.

https://glamz.com/he