המלחמה בכתמים – מה זה פיגמנטציה ומהן השיטות להעלמת פיגמנטציה

אם בכל בוקר את מוצאת את עצמך מסתכלת בראי ויוצאת לקרב להסתרת הכתמים על ידי הוספת עוד שכבה של קונסילר ועוד שכבה של מייק אפ, כדאי שתקראי את הטקסט הבא

November 22, 2022
נכתב ע"י
כתבת אורחת
המלחמה בכתמים – מה זה פיגמנטציה ומהן השיטות להעלמת פיגמנטציה

מדי בוקר ולילה אנחנו מורחות על עור הפנים מגוון קרמים, סרומים ושאר מיני משחות במטרה להגן על העור, לעצור את הזמן ולהיפטר (או לפחות לנסות להיפטר) מכתמי הפיגמנטציה העקשניים. למה זה קורה, האם אפשר להימנע מזה ואיך מטפלים?

כן, זה קורה לכולנו

גוון העור של כל אחד מאיתנו נקבע על ידי פיגמנט המלנין. כאשר פיזור המלנין אינו קבוע ישנם מקומות עם ריכוז תקין של הפיגמנט ואחרים עם ריכוז גבוה. אותם מקומות עם ריכוז גבוה של פיגמנט המלנין נראים ככתם וזה הוא כתם הפיגמנטציה.

מדובר בתופעה נפוצה אצל נשים בכל הגילאים, כך שגם אם נקפיד על הגנה ושמירה על העור, עדיין קיים סיכוי שכתמי הפיגמנטציה יופיעו על פנינו. הפיגמנטציה מופיעה בעיקר על הפנים, המחשוף וכפות הידיים, בכל המקומות החשופים לשמש. הכתמים יכולים להיות בהירים או כהים, גדולים או קטנים, כמו בכל דבר, אצל כל אחת ואחת הפיגמנטציה תבוא לידי ביטוי בצורה שונה. 


 מה בעצם מה גורם לפיגמנטציה? 

  • שמש - חשיפה לא מוגנת לשמש הארצישראלית החמה ללא מקדמי הגנה לא רק שגורמת להופעת פיגמנטציה אלא גם יכולה לגרום להחמרה של פיגמנטציה קיימת. כדי להגן על עצמך מהשמש הקפידי למרוח מקדם הגנה בכל בוקר לפני היציאה מהבית - גם אם את לא יושבת מתחת השמש במהלך היום וגם בחודשי החורף. גם אם תתמידי בטיפול ובשימוש בקרמים להבהרה - הם לא יעזרו אם לא תמרחי קרם הגנה.
  • גנטיקה - גם פה אתן יכולות להאשים את אמא ואת סבתא. אם אחת מהן סבלה מפיגמנטציה, סביר להניח שגם את תסבלי. את יכולה לעשות הכל נכון בשגרת הטיפוח ועדיין להתעורר בבוקר עם כתמים על הפנים. זה הזמן לבדוק איתן מתי התחילו לסבול מפיגמנטציה ולתכנן את הטיפול בהתאם.
  • הזדקנות - המקומות הראשונים בהם רואים את ההזדקנות של העור הם המקומות החשופים לשמש - הפנים, המחשוף והידיים. העור הרפוי, הירידה בגמישות, חוסר הברק והופעת הפיגמנטציה מתחילים או מחמירים עם הגיל ועם הזדקנות העור, במיוחד אם בעבר לא טיפלת בו כראוי. 
  • שינויים הורמונליים - עקב נטילת גלולות, הריון, לאחר לידה וגיל המעבר. גם נשים שבדרך כלל יש להן עור חלק וללא כתמים עלולות לסבול מפיגמנטציה בתקופת ההיריון.  הסיבה היא שינויים הורמונליים היכולים לגרום להופעת כתמים הנקראים "מסכת היריון" או מלאזמה (melasma). הכתמים מופיעים בפנים, בלחיים ובמצח ונוטים להיעלם עד חצי שנה לאחר הלידה. 
(צילום: shutterstock)

מה אפשר לעשות? 

אם את לא מרוצה ממה שאת רואה בראי, כנראה שהגיע הזמן לפנות לטיפול מקצועי בבעיה. נכון, הפיגמנטציה אינה בעיה כואבת, אך היא לא ממש אסתטית לעין ויש הרבה נשים שפונות לייעוץ מקצועי לטיפול והעלמת פיגמנטציה.

לפני ותוך כדי הטיפול זה הזמן להזכיר את החשיפה לשמש. חשוב לציין שלא משנה כמה הטיפול יהיה אינטנסיבי, לא תראי תוצאות כל עוד לא תקפידי לשים קרם הגנה כל בוקר על בסיס יום יומי. בנוסף, אם העור שלך משתזף בקלות (לא נשרף, משתזף) ההמלצה היא גם למרוח מדכא מלנין בכדי שלא יהיה ייצור של מלנין חדש וכתוצאה מכך כתמי פיגמנטציה חדשים.

אל תדחי את הטיפול

החורף הוא תקופה מעולה לביצוע טיפולי הבהרה, אך לפני כל טיפול יש לקבל ייעוץ מרופא עור או מקוסמטיקאית מוסמכת. חשוב שתדעי - לא תמיד ניתן להעלים לגמרי את כתמי הפיגמנטציה, אבל ניתן לבצע טיפולי הבהרה על מנת להבהיר את הכתמים כמה שניתן, וכמובן להמשיך ולטפל, על מנת למנוע הופעתם של כתמים חדשים.

גוונים בשיער - מהם הגוונים הכי טרנדיים>>>

(צילום: shutterstock)

איך מטפלים בפיגמנטציה? איך מעלימים פיגמנטציה?

  1. השתמשי בתמרוקים על בסיס חומצות - חומרים המבוססים על חומצות הם טובים לעורך (כמובן שיש להתאימם לסוג ולמצב העור), ולכן העדיפי את התכשירים הקוסמטיים המכילים חומצות כמו חומצה ציטרית, רטינול, חומצה קוז'ית, חומצה פיטית ועוד. גם בבחירת מוצר יש להתייעץ עם קוסמטיקאית והמלצה חמה היא להימנע מרכישת קרמים להבהרה ברשת, כאלה שמבטיחים הסרת כתמי הפיגמנטציה אך בפועל את לא יודעת מה הם מכילים ואיזה נזק עתידי הם עלולים לגרום לעורך.
  2. הקפידי על טיפול קוסמטי - טיפולי הבהרה ביתיים לא עומדים לבדם אלא כטיפולי חיזוק לטיפול קבוע אצל הקוסמטיקאית. לאחר אבחון מצב הפיגמנטציה היא תבחר את הטיפול שמתאים לך - ותסביר לך כיצד לתחזק את המצב בעזרת הטיפול הביתי. כמובן שיש להקפיד על סדרת טיפולים אצל הקוסמטיקאית וגם על הטיפול הביתי על מנת לראות תוצאות.
  3. הקפידי על שתיית מים מרובה - זה אולי נראה לך כמו טיפ בנאלי, אבל הוא אחד החשובים ורוב הנשים לא מיישמות אותו. הגוף שלנו עשוי רובו ממים לכן מים הם החיים. הם מרעננים, ממריצים את הדם, מקררים ובעיקר תורמים רבות לגמישות העור ולזוהר שלו. כך שאם את רוצה לשמור על העור בריא נקי וחיוני - שתי כמה שיותר מים! 

**כותבת המאמר היא דליה מקס עובדיה, קוסמטיקאית PME DMD, קליניקה לקוסמטיקה מתקדמת. רוצות להתייעץ עם דליה מקס עובדיה? מוזמנות לעמוד העסק שלה