הקרב על התלתלז'

קראו להן "כבשה", "צמר פלדה", "מטאטא", "פטריה" אבל לא עוד. המתולתלות החליטו להשיב מלחמה וללמד את כולם שתלתלים הם מושלמים ויחודיים - במיוחד כשהם שלך

June 1, 2022
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
הקרב על התלתלז'
(צילום: shutterstock)

שיער מתולתל זה כל מה שרציתי. בתור ילדה היו לי בקבוקים מהממים, שלשמחתי הרבה בנותיי הקטנות ירשו. אבל ככל שגדלתי נשארתי עם שיער גלי שבהמשך הפך להיות חלק. כל התבגרותי ניסיתי להשיג את המראה המתולתל בחזרה. בייביליס, רולים ומה לא. חשבתי ימים ולילות איך להשיג את המראה הנדרש ובסוף השלמתי עם כך שמתולתלת אני לא. אז אחרי לחשושים רבים בין חברות ואייטמים רבים בתקשורת, החלטתי ללכת ולבדוק מה מסתתר מאחורי הדלת הסודית של קהילת הפייסבוק "מתולתלות". בקצרה - עולמי התהפך.

אוריין פז
אוריין פז (צילום: אלבום פרטי)

"אנשים היו מחמיאים לי על התלתלים ולא האמנתי להם"

את ה"דלת" פתחה לי אוריין פז בת ה-33, מנהלת ויוזמת קהילת הפייסבוק מתולתלות המונה קרוב ל-74,000 אנשים, בעלת אתר "מתולתלות" ובימים אלו עומלת על ליין מוצרי שיער משלה ואף מפיקה את פסטיבל "יום התלתלים הישראלי" שיתקיים ב-6.3.19 בתל אביב.

"כל חיי הסתבכתי עם השיער, ברמה שלא ידעתי איך לטפח אותו ותמיד הרגשתי שאני צריכה להסתיר אותו", מספרת פז. "אני זוכרת שבתור ילדה היו הרבה מאוד אנשים שהחמיאו לי השיער. לא האמנתי להם. מבחינתי כל עוד זה לא היה אצל מובילי דעת קהל לא יכולתי לקבל את זה. בתקשורת כולם עם שיער חלק והשיער שלי היה גדול ונפוח ומשך יותר מידי תשומת לב שלא הייתי מעוניינת בה. באיזשהו שלב החלטתי לעשות החלקת שיער. זה היה נראה טוב אבל במקום זה הרגשתי שאיבדתי חלק מעצמי". פז מסכמת את דבריה ואומרת כי "למרות שאמא שלי עם שיער חלק והיא לא ידעה להנחות אותי מה לעשות עם התלתלים - היא תמיד עודדה אותי ללכת עם שיער פזור ולהתגאות בהם. אני היום מאוד מצטערת שלא האמנתי לה ולא הקשבתי לה בגיל צעיר".

התמודדות לא פשוטה עברה על פז בהתבגרותה, אך ההחלטה להקים את קבוצת מתולתלות שינתה לחלוטין את חיה: "ברגע שראיתי את כל המתולתלות קלטתי כמה זה יפה ומהמם. השיוך לקהילה משנה ממש את כל הפרספקטיבה על איך שאנחנו רואות את הדברים ומה הוא יופי.

מאז שהקמתי את הקבוצה גם השיער שלי עבר תהפוכה של 180 מעלות. הקבוצה עזרה לי להבין איך לטפל בו. אנחנו מאוד משתדלות שהשיח בקבוצה יהיה בנינו לבין עצמנו - בלי בעלי מקצוע מעורבים. רק מתולתלות יודעות מה קורה בשיער שלהן יום-יומיים אחרי שהן שמות את החומרים על השיער. המטרה של הקבוצה היא להנגיש את התוכן כמה שיותר. לחשוף את הבנות לידע ולטכניקות שיהפכו את החיים שלהן לקלים יותר. אין פה שום דבר מסובך, זה עניין של הסתגלות וחשיבה שונה".  

מי ידע שלהיות מתולתלת יכול להיות דבר כל כך קשה? בעוד שאני ראיתי כל חיי את הקסם, הנפח והנוכחות של התלתלים, מסתבר שעשרות אלפי בנות נאבקו בכינויים, ביקורות בלתי פוסקות ובקושי לאתר את החומרים המתאימים. נשמע שמדובר בשיער שובב שעושה כל העולה על רוחו. לא בכדי הצליחה פז למשוך מתולתלות ומתולתלים להתאגד ולדבר על הקשיים ועל פתרונות הקסם עבור האזרח המתולתל.

כששאלתי אותה על הביטוי "תלתלים זה אופי", ניכר שזו לא פעם ראשונה שהרהרה בו: "משהו בלהצליח להתמודד עם הערות ותשומת הלב מהסביבה בונה אצלך משהו. ההחלטה להישאר איתם למרות הכל מצביע בהחלט על חוזק נפשי מסוים, ליהנות ממה שהטבע נתן לך ולהעצים אותו – זה מה שמשותף לכולנו. בנוסף, בקבוצה נוכחנו לגלות שכולנו חוות חוויות דומות. במהלך הגדילה שלנו לא ראינו הרבה תלתלים וזה משפיע על מה התפיסה שלנו. לרובנו יש סיפורים על כך שאנחנו נתקעות בכל מיני דברים עם השיער, אנחנו מגלות סיכות בתוכו בבוקר, אנחנו חיות כל הזמן בתחושת אי וודאות בנוגע לאיך השיער שלנו יראה כל יום מחדש. השיער יכול פתאום להתנפח ואין לך שליטה על זה. זה קושי שחווינו וחיבר בנינו".

טיפ למתולתלות: "לא לבלגן את השיער אחרי המקלחת ולא 'לשייף' את השיער עם מגבת. פשוט לספוג את הנוזלים בפעולה בה התלתלים מכוונים כלפי מעלה. ככה את סופגת את המים באמצעות מגבת מיקרופייבר או בחולצת כותנה וזה מקטין משמעותית את הפריז".

אחרי שסיימתי את שיחתי, כולל קראש קטן, עם מלכת הדבורים המתולתלות, החלטתי ל"רדת" לשטח ולבדוק לעומק את דבריה של אוריין על הקושי לגדול בצל התלתלים (והם עושים צל גדול, כך למדתי). פגשתי ארבע נשים מופלאות עם סיפור חיים מלא חן, השלמה ויופי.   

ניצן בר טוב
ניצן בר טוב (צילום: אלבום פרטי)

החלקות שיער - כל המעצבים במקום אחד>>>

"החלטתי שלא בא לי להשתעבד יותר"

ניצן בר טוב, בת 24, באר שבע

פעם

"יש שני קשיים עיקריים בתלתלים - האחד זה הקושי להבין את מה נכון לשיער שלך ובתלתלים זה יותר מאתגר משיער אחר. לקח לי הרבה זמן להבין מה נכון לי על מנת שהתלתלים יהפכו להיות הכי בריאים שיש. הדבר השני זה התגובות מהסביבה. במשך הרבה זמן, בפרט בתיכון, קיבלתי תגובות שליליות. השיער שלי היה שונה בנוף. את מרגישה אחרת, את מרגישה שאת צריכה להתאים את עצמך. בעקבות זה הייתי גם הרבה שנים עם החלקות".

היום

"חזרתי לתלתלים לפני 3-4 שנים בזכות הזוגיות שאני נמצאת בה. הוא הכיר אותי עם החלקה והחלטתי שאני רוצה ליהנות מהשיער שלי. זה שהוא אהב אותי וקיבל אותי כמו שאני רק גרם לי יותר ליהנות מזה. כשיש מישהו אחר שאוהב אותך ורואה את הדברים בצורה אחרת יותר קל לך לאהוב את עצמך. החלטתי שלא בא לי להשתעבד יותר. בהתחלה הייתי רק אוספת את השיער, אבל אז למדתי להכיר אותו ואני נהנית ממנו מאוד מאז".

טיפ למתולתלות: "חומרים לפי עונות השנה - אחד הדברים היותר חשובים הוא למצוא את החומרים הנכונים לכל עונה בשנה. מתולתלות צריכות חומרים עם שמנים ולחות בחורף וחומרים יותר קלילים בקיץ. התלתלים מושפעים ממזג האוויר ולכן צריך להחליף מוצרים כל שלושה-ארבעה חודשים".

אור לבקוביץ'
אור לבקוביץ' (צילום: אלבום פרטי)

"אמרתי לו שאני מתולתלת וזהו"

אור לבקוביץ' סיאני, בת 26, ירושלים

פעם

"כל הילדות שלי גדלתי בתחושה שמשהו בי לא בסדר. בראי החברה, התלתלים הם משהו שצריך לרסן. עברתי שנים של 'כבשה' ו'צמר פלדה' שהובילו אותי לאסוף במשך שנים את התלתלים בצמה עבה. אמא שלי מאוד מתולתלת והיא עצמה מאוד לא אוהבת תלתלים. היא שכנעה אותי תמיד למרוח עליו קרמים ולאסוף אותו. יותר מזה, אני חושבת שרק אחרי כשהתבגרתי ועזבתי את הבית, הרגשתי בנוח לחזור לתלתלים שלי אחרי שנים של החלקות. גם היום כשאני מנהלת בקבוצה של מתולתלות, אמא שלי רואה אותי עם הרעמה והיא מעקמת את האף".

היום

"אני מקבלת המון מחמאות הרבה יותר ממה שהייתי מקבלת עם ההחלקה ואני ממש שלמה איתם היום. בעלי קיבל אותי עם שיער חלק והוא בהתחלה העדיף שאני אמשיך להחליק את השיער ובאיזה שהוא שלב אמרתי לו שאני מתולתלת וזהו. היום הוא כבר עף עליהם ורק רוצה לגעת בהם כל היום. בכל מקרה כל הגברים שאני פוגשת אומרים לי שהם מתים על תלתלים. אני חושבת שזה נטו אני שהשתנתי. עד היום אני מנסה לשכנע את בעלי שנעשה צילומי חתונה שוב, הפעם רק עם תלתלים".

טיפ למתולתלות:" לאהוב אותם - ברגע שאת אוהבת את השיער שלך את מתחילה להשקיע בו. אם יום אחד תקומי עם תלתל לא מושלם, זה כבר לא יהיה עניין גדול כי תאהבי אותו בכל מצב".

ג'ני עמוס
ג'ני עמוס (צילום: אלבום פרטי)

"זרים נוגעים לי בשיער בלי לשאול"

ג'ני עמוס, בת 25, חיפה

פעם

"זה לא פשוט להיוולד מתולתלת לאמא עם שיער חלק. היה לי מאוד קשה עם זה שאני שונה. לא היה לי ממי ללמוד. הסביבה הוסיפה ונתנה לי תחושה שזה לא הנורמה, שזה נושא ללעג. קראו לי 'מחושמלת', 'מטאטא', 'פטריה', 'הילדה שדחפה אצבעות לשקע', 'הילדה שרבה עם המסרק' ומה לא. זה הוביל לכך שבתור נערה שמתי את השיער שלי על משטח גיהוץ והתחלתי להילחם איתו. זכיתי לשלפוחיות קבועות באוזניים אבל אז זה לגמרי היה נראה שווה את זה. חוויתי לא פעם דחיות על בסיס השיער, אחת מהן הייתה מאיזו מישהי שהתחלנו לדבר אונליין, היינו מאותה עיר אז דיברנו וקבענו להיפגש והיא הייתה גרה קרוב אלי. כשנפגשנו היא אמרה לי שהיא פחות בקטע של 'הפוף הזה' ושחשוב לה איך האנשים שמסתובבים איתה נראים. מיותר לציין שחזרתי הביתה בוכה בטירוף".

היום

"רק אחרי הצבא נפל האסימון והבנתי שזה יפה. כמובן שעוזרת התמיכה של בן הזוג שממש אוהב את התלתלים שלי. הוא ראה אותי פעם אחת עם שיער קצר ואמר שאני נראית כמו מכשפה. עד היום אני מתמודדת עם תופעות מוזרות בהקשר שלהם. למשל פעם אחת כשהייתי באוטובוס, הרגשתי שזאת שיושבת מאחורי משחקת לי בשיער. באיזשהו שלב התפרצתי עליה ושאלתי אותה מה היא חושבת שהיא עושה. היא ענתה בשיא התמימות 'אני מצטערת אבל זה כל כך יפה שהייתי חייבת לגעת בהם'. לצערי זאת לא פעם ראשונה שזרים נוגעים לי בשיער בלי לשאול. הם רוצים לבדוק אם זה בייביליס או אמיתי ומושכים את השערה לראות אם זה קופץ חזרה"  

טיפ למתולתלות:" קוקו אננס – אוספים את השיער עם קוקו מרושל שמקנה צורת אננס. איסוף מהקודקוד של המצח. כך שבזמן השינה השיער היחיד שנהרס הוא זה שנמצא בעורף".


רבקה שלום
רבקה שלום (צילום: אלבום פרטי)

"תלתלים זה נוכחות – זוכרים אותך אם את רוצה או לא רוצה"

רבקה שלום, בת 36, תל אביב

פעם

"פעם זה היה פחות נחשב כמודל מקובל. היו ירידות - 'ניסים גראמה', 'ראובן עטר' - את רוצה להיות כמו כולם ואת לא מבינה שזה מה שמייחד אותך. ההורים שלי מצידם לא נתנו לי תחושה לרגע שמדובר בדבר לא חיובי ואני חושבת שזה הקל מאוד על ההתמודדות שלי. יחד עם זאת לא היה פשוט. למשל הייתה לי אפיזודה שניסיתי להיכנס לתחום האופנה. ניסיתי לדגמן ובאחת ההפקות אופנה, בה הייתי המתולתלת היחידה, ניסו לנפח לי את השיער והלבישו אותי בשמלה אדומה בעוד את כל השאר הדוגמניות בלבן. התחלתי לבכות ועזבתי את ההפקה. כל כך רציתי להיות כמו כולן. אז, לא הבנתי שניסו לבדל אותי ממקום של העצמה וייחודיות".

"הייתה תקופה מסוימת שהשיער היה התעסקות ואז אמרתי לעצמי 'לעזאזל אולי עדיף החלקה בשביל לא להתעסק בזה'. בגלל שאני צובעת את השיער מגיל קטן אז לא יכולתי לעשות את זה. מודה שזה לא רק היה עניין של נוחות, היו אנשים פחות חביבים שלא שמרו את דעתם לעצמם כמו למשל בחדר כושר היה מדריך אחד שאמר לי שאם הייתי עושה החלקה הייתי מושלמת. אבל לרוב אנשים מאוד אוהבים את זה".

היום

"היום עד שאני מוצאת חומר טוב לשיער אני חייבת להרחיק למספרות ייעודיות שמוכרות את זה. אלו לא מוצרים שאפשר למצוא בפארם הקרוב לביתך. השיער אחר כך גם מתרגל אז צריך להחליף, זה לא פשוט בכלל. יחד עם זאת לא הייתי מחליפה בחיים. זה לגמרי אופי, הכי מיוחד שיש. לא צריכה תכשיטים, השיער הוא התכשיט שלי. קוראים לזה תלתלי זהב, אריה. אני באמת חושבת שתלתלים זה אופי. אנשים זוכרים אותך אם את רוצה או לא. יש לך נוכחות".

"יש גם היום אתגרים, כמו למשל שתוך כדי לימודי רפואה, גיליתי שהשיער שלי לא נכנס בכובע מנתחים ויש צורך בשניים. נאלצתי להזמין מאייבי כובע מיוחד על מנת שכל השיער יכנס. האופציה השנייה זה לעשות ממנו עגבנייה ו...לא. גם הבן שלי עם תלתלים, 'תלתלוני קטן'. אני חושבת שרק עכשיו אני מבינה כמה חשוב מגיל קטן צריך להגיד להם כמה השיער שלהם יפה ולהטמיע בהם את זה מההתחלה".   

טיפ למתולתלות – "תמיד עדיף לחפוף בלילה אבל אם אין ברירה פשוט לשים המון מוס ולעשות שתי צמות לפני השינה. כשבבוקר מפרקים את הצמות יש צורה ממש יפה והתלתלים נשארים מוגדרים. בנוסף, לשים רשת באמבטיה - כי התלתלים עושים סתימות!".

לסיכום, הדשא של השכן תמיד ירוק יותר וכנראה שתמיד נייחל למה שאין לנו. המתולתלות לימדו אותי שהכל זה עניין של פרופורציות. שכבר מגיל קטן ילדים וילדות צריכים להיחשף לכמה שיותר אנשים שדומים להם על מנת להרגיש שייכים. תלתלים זה כוח, תלתלים זו עוצמה. ואת, גברת מתולתלת שקוראת שורות אלו, ככל שתביני את זה בגיל צעיר ככה חייך יהיו מוצלחים יותר. תזכרי תמיד שאת כמו תלתל – גם אם מושכים אותך למטה, תמיד תקפצי חזרה.

מחפשת מישהו שידאג לך לתלתלים? כל מעצבי השיער המומלצים מחכים לך באתר