זקן המריבה

הזקן הגברי מהווה לאורך דורות מחלוקת מרכזית בין נשים ומוציא מהן נחרצות ואמוציות רבות. החלטנו לבדוק מקרוב את הנושא עם קבוצת נשים חזקות שניסו להסביר לנו את הטוב והרע שבזקן הגברי וגם לימדו אותנו שלפעמים פחות זה יותר. היה מעניין

June 24, 2019
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
זקן המריבה
(צילום: shutterstock)

רבים לא יודעים, אבל לצד הסכסוך הישראלי פלסטיני מתנהל סכסוך לא פחות קשה בין נשות העולם. הסכסוך התחיל עוד מימיה הראשונים של האנושות בה שרה אימנו התרגשה למראהו המזוקן של אברהם. היא הייתה מחכה ערב ערב לרדת הלילה רק על מנת שתוכל להניח את ידיה עליו. הסכסוך קיים עוד מאז שהגר הגיעה יום אחד לבקר והזדעזעה מהזקן המשתלשל מפרצופו של מי שחשבה שהיה אהובה. היחסים מאז לא שוקמו. לא בין אברהם והגר, שנשלחה מביתה כי סירבה לקבל את השינוי שעבר, ולא בין שרה והגר שלעד נותרו יריבות. טרו סטורי.

אז למה בעצם הזקן הגברי מהווה מחלוקת מרכזית בין נשים? למה הוא מצליח להוציא מהן כל כך הרבה אמוציות ונחרצות? החלטתי ללכת לבדוק את הנושא עם קבוצת נשים חזקות ומגוונות שינסו להסביר לי את הטוב והרע שבזקן הגברי.

את השיחה פתחה סיון יוסף משה, בת 36 מרמת גן "אני מתה על זקן!" קבעה בנחרצות. "זה סקסי, זה לא משהו טרנדי שיחלוף. זה תמיד היה ותמיד יהיה" הוסיפה.

חברות הפאנל ברובן, עיקמו את פרצופן לנוכח הישמע דברים אלו. אולם סיון כנראה לא לבד. מחקר שפורסם ב-2016 ובדק בכלל כיצד זקן משפיע על דעתן של נשים להיות עם אותם גברים בקשר ארוך טווח, גילה בין היתר כי זקן מקנה לדעתן, שלא במודע, מראה יותר גברי ועל כן יותר מושך. משהו שקשור לכך שזקן מסמל פוריות ויכולת הישרדות (כנראה לא סתם הפורמט הטלוויזיוני הצליח כל כך בעולם).  

במקומות אחרים, שייתכן ורוצים שתרכשו סכיני גילוח, טוענים שדווקא נשים נרתעות מהמראה המזוקן: בסקר שערכה רשת סופר פארם בו השתתפו 500 נשים בגילאי 18-65, נבחר הזקן להיות במקום השלישי כסיבה לגורם מרתיע אצל גברים. 60% מהנשים הצביעו ניי לזקן.

גידול זקן מעורר מחלוקת
גידול זקן מעורר מחלוקת (צילום: shutterstock)

שמרית אלון פנחסי, 40 גבעתיים נמנית עם המתנגדות: "זקן זה די דוחה. טרנד מיותר. אם זה זקן ארוך כזה סטייל היפסטרים זה ממש כעור. זה גם תמיד נראה מלוכלך". שמרית לא לגמרי טועה, הרי לא בכדי קמה אופנה של מספרות גברים (אהלן ברברשופ) שמציעה להם לטפח את הזקן וליהנות על הדרך מבירה ואווירה טובה.

מי ידע, אבל קהילת הגברים המזוקנים בישראל היא קהילה מגובשת שמנהלת חיים פעילים ברשתות החברתיות. הקבוצה הבולטת שבהן היא "972"beards שמונה כיום מעל 2,000 חברים שמשתפים בטיפים, תמונות, הערות של החברה לזקן שלהם ומה לא.

אחד מהם הוא תומר אשכנזי בן 36 מראשון לציון, שמאוד גאה בזקן הג'ינג'י שלו שהפך להיות מזוהה איתו יותר מהכל. הוא חולק את חייו עם ליעד אניג׳ר, בת 40, שמודה שלא תמיד נמשכה למזוקנים: "לפני תומר זקנים די הרתיעו אותי - נתפס לי כלא אסתטי. אבל בזוגיות איתו הוא שינה לי את התפיסה. עכשיו אני חושבת שזה סקסי, גברי ומריח טוב. כאשר זקן הוא ארוך ומטופח – הוא גם לא דוקר. בסופו של דבר הכי חשוב זה שזה גורם לו להרגיש טוב וזה מהמם בעיניי".

https://www.instagram.com/p/Bn1jrXeiMc8/

אם נשים בצד לרגע את ההיבט האסתטי והזקן כגורם משיכה או רתיעה, אי אפשר להתעלם מהזקן במצבים היותר אינטימיים בין גבר לאישה. הרגע הזה שלבבות עפים באוויר, ההתרגשות בשיאה ואז בחורות רבות מדווחות שסיימו אותו מפורקות ברמת הפצוע האנגלי ולא מהסיבות שאתן חושבות. הזקן הקצר עושה את שלו ומשאיר את סימניו על הנשים מסכנות ברחבי העולם. ואם לא די בפציעות על מנת לפגוע באינטימיות, מעיין מליח בת 34 ממעלה אדומים, דופקת את המסמר האחרון בארון הקבורה ומשתפת: "הזקן מזכיר לי את אבא שלי. אז זה כזה...איכס".  

לצערם של הגברים אין להם דרך לנצח בוויכוח הזה שכן, גם אם הם משקיעים בעצמם זה כנראה לא מספיק טוב לנשות ישראל: "אני חולה על זקן ושונאת חלק על סכין" אומרת לירון צלאל-סלע בת 35 מכפר מלל, "אבל לא יכולה לסבול כאלה שהולכים למספרה לזקנים כי אני לא אוהבת שגברים משקיעים בעצמם בצורה מוגזמת". "אני גם חושבת שיותר מזיפים זה מוגזם..." מוסיפה גלי בת ה-21 והצעירה שבחבורה, "זה נראה שרוב הגברים לא יודעים מה לעשות איתו הם פשוט מאריכים עד שמישהו מעיר להם".

זיפים הם לוהטים (צילום: shutterstock)

לסיכום, נראה שישנה הסכמה פה אחד על כך שזיפים הם לוהטים בעוד הזקן ארוך כנראה שלא יזכה לעולם לאותה תהילה. ניכר כי עובדה זאת לא מפריעה לעוד ועוד גברים לנסות בשלב זה או אחר בחייהם את המראה המזוקן. לנו רק נותר להתפלל שאלו שכבר החליטו לגדל זקן לתפארת מדינת ישראל, ישכילו להשקיע בו על מנת שנוכל ליהנות מנשיקות מבלי לסיים את הערב בתוך אמבטיה צועקות ולא מהסיבות הנכונות.

כל מעצבי הזקן המומלצים מחכים לכם באתר