קצר לה

מדי פעם אנחנו יושבת אצל מעצב השיער ומשחקות עם הרעיון להגיד לו להוריד הכל. אז עבור מי מאתנו שלא מעזה ללכת על זה, אספנו מחד, סיפורים של נשים שעשו זאת ומאידך, דעות של גברים על התספורת הכל כך שנויה במחלוקת. אין ספק שהיה מעניין

September 21, 2022
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
קצר לה
(צילום: shutterstock)

"זה קצר מדי", היא אמרה בלי לעצור לרגע לחשוב מה המשפט הזה עושה לי. ״היא״ זאת אמא שלי המדהימה והמפרגנת באחת מפליטות הפה הלא מכוונות שלה. "כלומר, זה יפה מאוד, הכל יפה לך.

אבל זה קצת קצר מידי", תיקנה את עצמה ובתקווה שלה גם את הביטחון העצמי שלי. אמא שלי כנראה שכחה שאורך של שיער זה לא משהו שאפשר לתקן במקום. אם זה קצר מדי אז זה יהיה קצר מדי גם בחודשים הקרובים. למזלי, אני דווקא ממש אהבתי את התספורת שלי שהגיעה עד לכתפיים.

אמרתי לה שהיא מיושנת ולא מתמודדת טוב עם שינויים. הרגשתי סקסית, מעודכנת וחתיכית. קיבלתי ים מחמאות והרגשתי פשוט טוב. יחד עם זאת, אשקר אם אומר שהמשפט הזה לא מהדהד לי בראש עד היום. שלא תטעו, את המשפט הזה שמעתי בוורסיות נוספות עוד מספר פעמים בחיי בהם "קצררר", "אני אוהבת אותך עם ארוך" ועוד.

אני לא יודעת אם זה משהו שחלחל בי במסגרת החינוך שקיבלתי, אבל היום אני לגמרי מעדיפה שיער ארוך. ולא רק עלי, גם על בחורות אחרות. מידי פעם אני רואה מישהי מהממת עם שיער קצר ונזכרת באותו רגע שיצאתי מהמספרה כנערה והרגשתי לפחות ארבעה מיליון דולר. החלטתי ללכת לבדוק עם נשים שבחרו להסתפר קצר מה המניע שלהן, להתייעץ עם המין הגברי ולנסות להבין אם זה משהו חברתי או אולי קשור לטעם אישי. התוצאות לפניכם.

"בתואר הראשון רכבתי על אופנוע, היה לי שער ארוך כמו שיש לי היום. הקסדה מעכה לי את השיער על הראש וזה היה נראה כמו פטרוזיליה. הייתי חוטפת חום מזה", מספרת אודליה דה רוסו, בת 42 מפתח תקווה. "יום אחד נמאס לי והלכתי לספר ושאלתי אותו אם הוא חושב שיהיה לי יפה קצוץ. בלי להתבלבל הוא הרים את השיער לקוקו.

אמר לי 'כן' וגזר הכל בבת אחת. בלי מקום לחרטה. שמחתי על ההחלטה, חשבתי שזה יפה ואפילו נשארתי עם זה במשך שנה. אבל אחרי תקופה הרגשתי שזה פחות נשי והיה גם מבאס בשלבי הצמיחה. ברגע שתמה תקופת האופנוע - השער חזר להתנפנף לו. מאז, רק ארוך".

בהלם מהסיפור, הצלחתי לשאול אותה מה היו התגובות לשינוי הקיצוני: "דווקא ממש ממש התלהבו. אחותי אמרה שאני נראית כמו דוגמנית. לאמא שלי לעומת זאת היה ממש קשה אבל גם אחרי כמה ימים היא למדה לאהוב את זה. מה שהיה מפתיע באמת זה שלא התחילו איתי פחות בגלל זה..."

אודליה דה רוסו
אודליה דה רוסו (צילום: אלבום פרטי)

בניגוד אליה, אצל נוי ביטון, בת 26 מהוד השרון קיבלו את הקיצוץ קצת פחות בהבנה: "מה זה? מה עשית? בשביל מה? מה את מסתפרת ככה קצר? את בת! זה לא יפה", ככה אבא שלי קיבל את פני אחרי שלא התראינו חודשיים. כשניסיתי להסביר לו שאני אוהבת את זה ככה, זה אוורירי ונוח לעבודה, אז הוא המשיך והוסיף שזה של בנים והמליץ לי לעשות שיער ארוך וחלק". ואם לא די בכך, גם בן זוגה דאז פחות העריך את השינוי: "בדיוק התחלתי לצאת עם מישהו, התחלנו כשהיה לי שיער די ארוך ואז הסתפרתי, תגובתו הראשונה הייתה 'זאת פעם ראשונה שאני יוצא עם מישהי עם שיער קצר וגלח, אני רגיל לבחורות עם שיער ארוך'. אחרי המשפט הזה הוא שוחרר, מי שלא מקבל את איך שאני, מקבל פס.

הרי זה מתחיל בזה וממשיך במה תלבשי ומה תעשי ועם מי תצאי, לא תודה. זה יצא בסוף לטובה כי אחר כך הכרתי את בן הזוג הנוכחי שלי, שמבחינתו אסתובב גם עם גלח כל הראש, זורם עם כל השטויות שלי".

נוי ביטון
נוי ביטון (צילום: אלבום פרטי)

אצל טלי בנדו לאופר, בת 35 מבת ים, הרצון לשיער קצר תמיד היה שם: "היה לי חלום הרבה זמן לעשות קארה. חשוב להגיד שזה דבר לא קונבנציונלי כשמדובר בתלתלים. אמרתי לעצמי תמיד שאני ארזה קצת ועוד כל מיני סיבות שמצאתי למה לא. כל החיים היה לי שיער ארוך ואז אחרי החתונה, החלטתי שזהו. עשיתי קארה שהיה לפרקים די קצר ומאוד אהבתי את זה והייתי עם זה ארבע שנים. כשהחלטתי להאריך זה היה סיוט, לא הסתדר והיה מלווה בהמון שוונצים. פתאום, חומרי טיפוח נכנסו לחיי - דבר שלא הכרתי קודם.

עד היום שתי החברות הכי טובות שלי כל הזמן אומרות לי לחזור לקארה ושהוא היה לי ממש מחמיא. הסיבה היחידה שאני לא חוזרת לזה היא שאני זוכרת כמה מעצבן היה להאריך".

טלי בנדו לאופר
טלי בנדו לאופר (צילום: אלבום פרטי)

יש כאלו שלא גוזרות רק בשביל היופי, אלא גם עם משמעות, למשל אושרית אלימלך, בת 32 מבת ים שתורמת כל שנתיים את השיער שלה לעמותת "עזר מציון" אחרי שאחיה חלה בסרטן: "השיער שלי אורך בקצב מסחרר והוא מגיע עד הטוסיק אז אני בדרך כלל חותכת קצת אחרי הסנטר. אני חולה על זה, מחכה ליום שזה יקרה. זאת הרגשה של חופש.

בעלי אומר שבגלל שלא מרדתי בתור ילדה, זה בא לידי ביטוי היום בשיער. חשוב לי עדיין להראות נסיכותית אז גם המרד הוא מבוקר. כל פעם שאני מסתפרת המשפחה שלי בהלם לשנייה וחצי ואז הם מקבלים ואומרים שזה ממש יפה. בגדול אין להם ממש ברירות. בעלי אוהב את השיער הארוך, אבל הוא איתי מהילדות אז הוא מכיר את זה שאחת לשנתיים אני שולחת לו תמונה של הזנב סוס שתרתמי. הוא אומר שאני משוגעת וממשיכים הלאה בחיינו".

אושרית אלימלך
אושרית אלימלך (צילום: אלבום פרטי)

גם מיכל בת 44, שביקשה להופיע בשם בדוי, הסתפרה ממניעים קצת שונים: "זה היה פחות בחירה ויותר אילוץ. אחרי הלידה השנייה הייתה לי נשירה רצינית שלא הפסיקה וכבר לא יכולתי להסתדר עם השיער הארוך כי הוא הידלדל... לא כל כך ראו את זה אבל אני הרגשתי את זה וזה מאוד הפריע לי".

אז אחרי שהבנתי מה עומד מאחורי ההחלטה של נשים לגזור את השיער, החלטתי לבדוק את הצד הגברי לגבי התופעה הזאת. האם זה נכון שגברים פחות אוהבים שיער קצר? האם זאת סתם שמועה שהפיצו אימהות על מנת שהן יוכלו להמשיך לעשות לבנותיהן תסרוקות לנצח?

בחרתי להתחיל עם הגבר הליברלי שבחבורה עמרי אימבר חלפין, בן 36 מגבעת עדה: "אין לי דעה חד משמעית בעניין. לכל אחת יפה משהו אחר. ובכלל, הכי חשוב מה היא חושבת ולא מה שאני חושב". אחרי שדחקתי בו קצת יותר ושאלתי מה יקרה אם אשתו תחזור יום אחד עם שיער קצר הביתה אמר כי "בגדול, אני אוהב שינויים ואני כנראה אתלהב מזה. אם כי אם יורשה לי אבל להחריג - אני פחות בעניין של קרחת".

אלעד כליף, 39, מרמת גן החליט להיות יותר פילוסופי ואמר כי "שיער ארוך הוא כמו חולצה שחורה: הוא יכול להיות יפה כמעט על כל אחת. שיער קצר הוא מיוחד, הוא בהחלט לא מתאים לכל אישה. ממה שראיתי בחיי, כולל תקופות בהן שיער קצר היה באופנה, הוא תמיד נראה טוב יותר על נשים עם פנים עדינות יותר. וגם אז - יש קצר ויש קצר.

כמעט לא ראיתי נשים עם שיער קצוץ (כמו שלי למשל) ממש שנראה טוב עליהן. מצד שני, יצא לי לראות נשים עם גלח שהיו וואו. יש מעט מאוד נשים ששיער קצר יפה להן יותר".

אייל דוד, 42 ממעגן מיכאל בניגוד אליו מאוד נחרץ בדעתו: "יש משהו מאוד רומנטי בשיער ארוך כמו הרגע הזה שאתם יושבים בספה מחובקים ואתה מלטף לה את השיער. למען האמת אני לא זוכר שיצאתי עם מישהי עם שיער קצר. אורך השיער מאוד חשוב לי."

דן, שהעדיף לא להסגיר את זהותו בשל הדעה הפחות פוליטיקלי קורקט שלו, אמר כי "יש לי איזו תפיסה על זה שנשים שעושות תספורות קצרות עושות את זה לפעמים אחרי משברים. כל מיני מקרים שזה צעד מחאתי כזה, מתריס. הכרזה על עצמאות: 'לא אכפת לי מה הגברים יחשבו, נמאס לי לחפוף את זה, אני מסתפרת'. יש גם את התספורת חצי הגלח שאופנתית עכשיו, גם היא נראית כמו 'תספורת דווקא' כזאת. 'בעיני זה יפה, אז לא אכפת לי שלכם זה נראה כאילו נרדמתי על פלסטר ענק שהיה צריך לשלוף עם חצי מהשיער שלי'".

עומר להט, 36 מחולון מודה בפה מלא שלו זה פחות עושה את זה: "שיער קצר פחות מושך אותי. עבורי, שיער ארוך לאישה גורם לה להיראות יותר נשית בעיני. לא שאישה עם שיער קצר היא גברית, אבל המראה הקלאסי של אישה המצטייר אצלי הוא של אישה עם שיער ארוך. אם כי אני חייב להודות שהיה לי קראש על ג'וזי ביסט ששיחקה במלרוז פלייס והתהדרה בשיער קצר".

"פחות", מסכם צליל אבידן בן 22 מפתח תקווה, את השיחה בנושא.

לסיכום, אנחנו יכולות להבין שאין סיבה אחת בגללה נשים מחליטות להסתפר. מה שכן, שמתי לב שרוב הנשים שהשתתפו בכתבה וגם אלו שלא רצו להיחשף, שמרו על השיער קצר לתקופה ולא המשיכו איתו אחריה. אולי משהו בתחזוקה של זה שמקשה עליהן, אולי זה סוג של הצהרה אופנתית שקשה להתמיד בה לאורך זמן. ב

כל מקרה נראה שלכל אחת מאתנו היה שלב כזה או אחר בו היא קיצצה את יותר קצר ופחות. מעין גיבוש זהות ומרד נעורים. לגבי הגברים - ובכן, עושה רושם שהסטיגמה עליהם לא כל כך רחוקה מהמציאות. רובם אכן מחבבים יותר את המראה הארוך, אם כי מודים שזה תלוי באישה ובתווי הפנים שלה. יחד עם זאת, אנחנו ממש בעד שתעשי מה שבראש שלך ומה שנעים לך ומשמח אותך. ובנינו, מי שאוהב אותך באמת, יאהב אותך גם עם ארוך, גם עם קצר וגם עם גמד קטן שמחובר לך לקרקפת.

בא לך שיער קצר? כל מעצבי השיער המומלצים מחכים לך באתר גלמז>>>