10 דברים שאת צריכה לדעת על אנטי אייג'ינג

הרבה מידע מסתובב ברשת בנוגע לאנטי אייג'ינג. בשביל לעשות סדר, פגשנו לקפה את הדרמטולוגית קוסמטית לילך בן מיכאל והוצאנו ממנה רשימה של דברים שכדאי לדעת בנושא

November 18, 2019
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
10 דברים שאת צריכה לדעת על אנטי אייג'ינג
(צילום: shutterstock)
  1. אנטי אייג'ינג זה לא מושג שבאמת קיים - אנחנו לא עוצרים את ההזדקנות. לעצור את הזקנה אומר בעצם למות – המושג שיותר מדויק להגיד הוא 'להתבגר בחן'.
  2. נזקים סביבתיים - זיהום אוויר, חשיפה לא מוגנת לשמש, עישון, סטרס ותזונה לקויה משפיעים על קצב הזדקנות העור. השאלה היא איך? למעשה, תאי העור שלנו זוכרים ואף אוספים חוויות מחשיפה לחומרים מזיקים לאורך השנים, הם משתנים ובהתאמה גם הדנ"א שלנו עלול להשתנות - גנים מסוימים מפסיקים לתפקד והזיכרון של התאים לגבי איך הם אמורים לתפקד נפגם. התוצאה עלולה להביא בין היתר להזדקנות מואצת של העור.
  3. השפעת גנים מול נזקים סביבתיים - לפי מחקרים אחרונים עלה שההזדקנות הכרונולוגית שלנו מושפעת 60% מגנטיקה ורק 40% מנזקים סביבתיים. יחד עם זאת כוחם של הנזקים הסביבתיים כל כך גדול עד כי אחוזים אלו הופכים להיות המשמעותיים יותר בקצב ואופן התבגרות / הזדקנות העור
  4. הזדקנות של נשים ביחס לגברים - ההתבגרות היא שונה. אצל המין הגברי העור הופך באופן הדרגתי ובקצב של 1% לשנה לעור דק ויבש. בעוד שאצל המין הנשי העובי נשאר קבוע באופן מפתיע – זאת עד להפסקת המחזור. לאחר המנופאוזה (הפסקת הווסת) – ישנה ירידה, לעתים דרמטית, בעוביו של העור עם התקדמות הגיל. אזור הפנים התחתון של הגברים מוגן ונשמר על ידי שיער הזקן, הנקבוביות פחות נסתמות עקב השערה העבה, וגם הסרת השיער מהווה סוג של פילינג ומשמרת את העור, כך שרוב סימני ההזדקנות יהיו סביב העיניים והמצח, בעוד שנשים יחוו את סימני ההתבגרות ברחבי הפנים, הצוואר והמחשוף.
  5. ההבדל בין קמטי מימיקה לקמטי גיל – יש שני סוגי קמטים. האחד, קמטי הבעה שנגרמים בעקבות הבעות פנים: לרוב נראה אותם בצידי הפה, בצידי האף, במצח ובין הגבות. אלו קמטים שלא נראה בזמן פעילות של הפנים. סוג הקמטים השני נוצר בעקבות הגיל וחשיפה לנזקים סביבתיים. אומנם רוב הנשים רוצות להפטר מכל סוגי הקמטים, אך ישנה אסכולה שמקבלת באהבה את קמטי ההבעה שמסמלות את "המסע" שעברו ומנסה להיפרד רק מקמטי הגיל.
  6. תאכלו טוב, תשנו טוב ותחייכו הרבה – בשנת 2010 התפרסם מחקר ב"בריטיש מדיקל ג'ורנל" שמצא קשר בין שמחת חיים ואופטימיות למראה צעיר. בנוסף לכך, הדור שלנו הוא בעל חיים יותר פעילים, מודע ומטפל בעצמו בכל התחומים – דבר שמעניק לנו מראה צעיר יותר משל הדורות הקודמים. חשוב להבהיר שאם סטרס מתלווה לחיים הפעילים – הוא בהחלט ישפיע ויבוא לידי ביטוי במראה הפנים. תנשמו עמוק ותיהנו מהדרך.
  7. מחליפים צדדים - רצוי לישון על הגב או לפחות להחליף צדדים באופן תדיר, שינה קבועה על צד אחד תגרום להאצת התבגרות העור בצד זה. בנוסף מצעים ממשי טובים יותר לעור הפנים.
  8. מקלחות מייבשות - מקלחות חמות אומנם מפנקות אך הן מייבשות את העור והשיער ולאורך זמן יפגעו בלחות הטבעית של העור ויגרמו לו לקמטי יובש או טקסטורה לא מאוזנת. בכל מקרה מומלץ לסיים אותן עם מים קרים שירעננו אותך, יאיצו את זרימת הדם ויכווצו את נקבוביות העור.
  9. בחירת קוסמטיקאית - ראשית, רצוי ללכת למטפלת עם המלצות. כשמגיעים למטפלת לא להתבייש - לשאול על הסמכה ועל ביטוח. תחום הקוסמטיקה בארץ יחסית פרוץ. זה מצער, אך משרד הבריאות לא מבצע פיקוח על הרבה מקומות. אם שאלת ואת מרגישה שהקוסמטיקאית מתגוננת, ותרי מראש. חשוב שתהיי צרכנית חכמה כמו בכל תחום לכן במידה והקוסמטיקאית נותנת לך המלצות – תשאלי למה ותחקרי על הנושא ברשת. אל תקני בקלות כל מה שמציעים לך. אחת ההמלצות הכי חשובות שאנחנו יכולות לתת לך היא לפני שאת מתחילה טיפול תצלמי את עצמך. ככה תוכלי להשוות בין מצב הפנים לפני ואחרי על מנת שתוכלי לבדוק אם את רואה שינוי בקמטוטים ובמראה העור. אל תתביישי לשאול את הקוסמטיקאית תוך כמה זמן תוכלי לראות שינוי. באופן כללי חשוב מאוד לעשות עם הקוסמטיקאית תיאום ציפיות, אם את מצפה לתוצאה אחת והיא לא ראלית – חשוב שתדברו על זה לפני על מנת למנוע אכזבות.
  10. מחקר גנים – נסי להתבונן במשפחתך ולזהות תופעות הקשורות בקמטים והזדקנות שחוזרות על עצמן אצל אמא שלך, אצל הדודה או אצל אחותך. זיהוי מוקדם של הנטייה המשפחתית יסייע לקוסמטיקאית לטפל בך בהתאם.

**בהכנת הכתבה השתתפה לילך בן מיכאל Dip.Ac, הבעלים של בית הבריאות Lilka wellness boutique, מרצה ומטפלת ברפואה סינית, דרמטולוגיה משלימה והרבליזם. קוסמטיקאית בכירה מטעם ארגון CIDESCO העולמי.

כל טיפולי האנטי אייג'ינג מחכים לך באתר