טוהר הפנים - המדריך המלא לניקוי הפנים

כל אחת מאיתנו עמדה המומה, לפחות פעם אחת בחייה, מול המדפים בפארם שהציעו אינסוף תכשירים לניקוי הפנים. אז בשביל שפעם הבאה תגיעי מוכנה - הכנו עבורך את המדריך המלא לניקוי הפנים בבית. לקרוא ולשמור

September 21, 2022
נכתב ע"י
נילי חן-אבידן
טוהר הפנים - המדריך המלא לניקוי הפנים
(צילום: shutterstock)

אחרי יום שלם בו התרוצצת בלי סוף, את מגיעה הביתה עם לשון בחוץ והדבר האחרון שבא לך בעולם הזה, אפילו עוד פחות מלשטוף את הכפית שבן הזוג שלך השאיר בכיור, הוא להוריד את האיפור. את מתחננת שהעולם וכל מכרייך יניחו לך להיכנס למיטה ולשקוע בתרדמת זמנית. לפחות עד שהשעון המעורר שזכה לשם המשת"פ יתעקש שתקומי.

ואז את נזכרת בכל הכתבות המדהימות שקראת בגלמז שאמרו שממש לא כדאי לך ללכת לישון עם איפור. בכוחותייך האחרונים את ניגשת לארון שלך ובוהה בכל המוצרים שרכשת לאחרונה בפארם הקרוב לביתך. את עייפה מכדי לזכור את שם הכלבה שלך, אז בטח שלא את ההבדלים בין התכשירים. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. טקסט קצר וחשוב שיסכם לך את כל מה שאת צריכה לדעת על שיטות ניקוי הפנים. תעקבי אחרי הכתבה ואנחנו מבטיחות לך שבפעם הבאה תדקלמי אותן מתוך שינה.

נתחיל בכך שיש מגוון מאוד מאוד רחב של מוצרים שונים שמציעים לך להסיר את הלכלוך, השומן, התאים המתים, את החמות מהטלפון ומה לא.

תכשירי הניקוי לפנים מוצעים במרקמים שונים וכל אחת יכולה לבחור את המועדף עליה בהתחשב בהרגלי הטיפוח שלה ובסוג העור שלה. שימי לב שיש להבדיל בין המוצרים שמומלץ להשתמש בהם על בסיס יומי (למשל מי פנים, חלב פנים, מים מיסלריים) ולבין אלו שמומלץ פעם בשבוע (כמו פילינג עמוק או מסכות למיניהן).

מי פנים

נתחיל במוצר שלרובנו יצא להתנסות בו בתקופה זו או אחרת. מדובר בתכשיר נוזלי שתפקידו לרכז לכלוך ושומן שמצטבר על העור. בהמשך לכך הוא מאזן את רמת החומציות, מכווץ נקבוביות ומשלים את תהליך הניקוי והחיטוי של העור. מי הפנים מגיעים עם תוספות שמשתנות בין מוצר למוצר, בחלקם ניתן למצוא גם מינרלים, חומצות וויטמינים. חשוב לציין שלרוב לא נסתפק במי פנים כמוצר יחיד אלא כמשלים למוצר אחר כמו חלב פנים או כל דבר אחר שהוא רחיץ. קחי בחשבון שמוצרים עם אלכוהול מייבשים את העור ולכן הכניסי זאת לסל השיקולים בבחירת המוצר.

חלב פנים

תכשיר תחליבי בסיסי שמבוסס לרוב על שומן, דבר שהופך אותו להיות מתאים רק לסוג מסוים של עור – רגיל או יבש. פעולתו של חלב הפנים היא המסת לכלוך (למשל פיח, אבק או חול) ועודפי הפרשות (זיעה ושומן שיכולים לגרום לפצעונים ולזיהומים) מהעור. בנוסף, חלב הפנים מעניק להם לחות. חשוב להוסיף כי הוא אינו רחיץ ולכן על מנת להשלים את פעולת הניקוי מומלץ להשתמש במי פנים. כאשר את מניחה את התכשיר על הפנים, שימי לב לא לעסות את העור בצורה אגרסיבית. בניגוד לתכשירים אחרים הוא אמור לטפל רק בשכבות החיצוניות של העור ולא העמוקות שבהן.

מים מיסלריים

הם הדבר הכי חם כרגע בתחום ניקוי הפנים. הסיבה לכך היא שהמים האלו הם בעצם שילוב של חלב פנים ומי פנים במוצר אחד. הם גם מספקים שלוש פעולות רצויות – הסרת איפור, ניקוי יסודי והענקת לחות לעור הפנים. מדובר במים המכילים בתוכם מולקולות שמן קטנות שמושכות אליהן את הלכלוך והשומן. היצרנים מתחייבים כי הורדת האיפור והלכלוך תהיה פשוטה מתמיד ואין יותר צורך בשפשוף העור. בנוסף, אין בהם את תחושת השמנוניות שנשארת בדרך כלל אחרי שימוש בחלב פנים ויש צורך רק בכמות קטנה של חומר על מנת לקבל את התוצאה הרצויה.

מצוינים לא רק לעור יבש, אלא גם לעור שמן
(צילום: shutterstock)

תרחיץ לפנים

התכשיר מתאים לכל בעלות העור אך מומלץ בפרט לנשים בעלות עור שמן. התרחיץ, בדומה לחלב הפנים גורם להמסה של שומן ולכלוך. גם הוא ברובו מכיל לחות, מינרלים, ויטמינים, חומצות ואף נוגדי חמצון. ניתן למצוא את התרחיצים במרקמים שונים – מוס או ג'ל. ניתן ומומלץ להשתמש בו על בסיס יומי. במקרה הזה יש לשים את המוצר על פנים לחות ולעסות את הפנים על מנת להשיג ניקוי מקסימלי.

מסיר איפור לעיניים

כל המוצרים שסקרנו עד כה, מיועדים להסרת לכלוך ואיפור מהפנים ולא מהעיניים. לכן כשאת מגיעה לבחור מסיר איפור שמיועד לעיניים חשוב לשים לב שבתכשירים ישנם שמנים הידרופיליים ופרוטאינים לחיזוק הריסים. מזכירות גם פה, לא לשפשף את העיניים. פשוט להניח רפידות עם החומר על המקום ולהסיר בעדינות.

מגבונים לניקוי הפנים

המוצר הזה הוא הפתרון המהיר ביותר להסרת איפור. הוא זמין ואפשר גם לקחת אותו איתנו לכל מקום. החסרונות שלו הם בעיקר המחיר (חבילות קטנטנות ומחיר גבוה יחסית) והפעולה של שפשוף העיניים על מנת להסיר את האיפור שאינה מומלץ ויכולה לגרום קמטים בהמשך ואף לפגיעה בעור. לכן תמיד טוב שיהיה לך את זה בתיק, אבל זה לא מומלץ כפתרון באופן קבוע.

שמן ניקוי

בניגוד למה שנהוג לחשוב, שמני ניקוי הם מצוינים לא רק לעור יבש, אלא גם לעור שמן. הם חודרים לעומק הנקבוביות ואף ממיסים את כל הגורמים הלא רצויים בהם איפור שנותר, שומן מיותר ולכלוך. השמן מקנה לעור תחושה שאין לו צורך לייצר שומן בעצמו ולכן מסייע ומשפר את העור.

במידה ויש לכן עור שומני מומלץ להשלים את הטיפול עם מי פנים. מדובר במוצר שטוב גם לנשים שמרבות להתאפר ובפרט במוצרים עמידים. זאת מכיוון שהשמן הוא המוצר ה"אגרסיבי" והיסודי ביותר. אל תשכחי לשטוף את הפנים אחרי השימוש בו.

קילוף התאים המתים משכבת העור
(צילום: shutterstock)

מסכת ניקוי

נתחיל בכך שמומלץ להשתמש במסכת ניקוי אחת לשבוע ולא באופן יום יומי. היא מספקת לנו תוצאה של מספר חומרים – הסרת לכלוך והסרת תאים מתים. בשגרה היא תזין את העור, תמנע הצטברות של שומן מיותר ותעניק מראה של חיות.

פילינג

בניגוד לשאר התכשירים שסקרנו עד עכשיו, הפילינג עובד על קילוף התאים המתים משכבת העור העליונה ומעניק לו מראה רענן. רובנו מכירות את הפילינגים הגרגריים אולם הם מגיעים במספר צורות ומרקמים שונים. חשוב לשים לב שיש פילינגים חזקים יותר ופחות ולכן צריך לשים לב מה מתאים לשימוש יום יומי ומה לשימוש לעיתים רחוקות יותר.

מברשת ניקוי לפנים

עוד תופעה חדשה יחסית והיא מברשות ניקוי לפנים – מעין פתרון חשמלי ויצירתי שיקל עלינו את העיסוי בזמן הניקיון. ישנן מברשות שהן יותר חזקות לניקוי יותר חודרני ויש כאלו שהן עדינות שמחקות את העיסוי האנושי אך עושות זאת בצורה מהירה ויעילה יותר. יחד עם זאת, חשוב לציין שזה ממש לא מתאים לכל אחת.

נשים עם עור יותר מאתגר, בין אם ברמת הרגישות או אפילו עם נטייה לפצעונים צריכות לוותר על המברשת כי היא עלולה לגרום לתוצאה הפוכה.

פתרון חשמלי ויצירתי שיקל עלינו את העיסוי בזמן הניקיון.
(צילום: shutterstock)

לסיכום, אין צורך שיהיו ברשותך כלל המוצרים שצוינו כאן. דוגמא לכך היא, כאמור, מים מסילריים שיעניקו לך אפקט זהה במידה והיית משתמשת במי פנים וחלב פנים ביחד. תמיד טוב להתייעץ עם מוכרת או קוסמטיקאית שיסייעו לך לבחור את הטיפול הנכון עבור העור שלך, להבין מה הכרחי ומה לא. את ממש לא צריכה עכשיו ללכת לפשוט על הפארם הקרוב לביתך ולרכוש את כל המוצרים.

קחי בחשבון שמוצרים הם פגי תוקף ואם אין לך כרגע צורך אמיתי במוצר – את יכולה לקנות ואזה יפה שתקשט לך את הארון במקום. התייחסי לפנים שלך בכבוד שמגיע להם. הם זוכרים הכל וגם אם את נראית עכשיו מדהים עם עור מתוח ונקי, לא לעד זה יישאר ככה חמודה.

תעבדי קשה עכשיו על מנת שתוכלי ליהנות ממחמאות בעתיד.

רוצה להתייעץ עם המומחים של גלמז? באינדקס העסקים של גלמז עם כל מומחי טיפולי הפנים באתר>>>